Strona Główna PTT

Przekaż 1% podatku dla PTT

Zachęcamy wszystkich członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do przekazania 1% podatku na działalność statutową naszego Towarzystwa. Wystarczy wpisać nasz numer KRS: 0000115547 w odpowiednie polu właściwego formularza PIT. Osoby chcące wesprzeć konkretny Oddział PTT powinny wyszczególnić to w polu "Cel szczegółowy 1%".
Wszystkim darczyńcom z góry serdecznie dziękujemy!

Zarząd Główny PTT

Zakos Nr 6/239 Czerwiec 2016

20160601 zakosNajnowszy, czerwcowy numer Zakosu rozpoczynamy od fotorelacji z wyjazdu skałkowego do Podlesic. Wojtek Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego kolejny raz zabierze nas na skitury, tym razem zakończymy sezon narciarski, a Włodek Janusik opisze majówkę z Chopinem w Szafarni i Sannikach. Malina i Andrzej Owczarkowie przedstawią relację z wyjazdu do Dwóch Szwajcarii, a Bogusia Zagrodnik opisze akcje ratunkową na tym samych wyjeździe. Nina Mikołajczyk podzieli się wrażeniami z wyjazdu w Beskid Żywiecki,
zaś Piotr Kaźmierczak podpowie jak pobrać wirtualną książkę oraz tapetę z górami na swój komputer. Ewa Białas zrelacjonuje spotkanie z oddziałem warszawskim PTT w Powsinie. W odpowiedzi na artykuł Marcina Kusia, Jacek Karczewski wspomni swoje narciarskie początki na Starorobociańskim Wierchu. W numerze nie zabraknie także informacji o planach spotkań i wyjazdów organizowanych przez koleżanki i kolegów z łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

DO POBRANIA


Natalia Golimowska

Natura 2000 - Konferencja w Karniowicach

Jako organizacja pozarządowa, biorąca udział w Forum Natura 2000 przy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zostaliśmy zaproszeni na konferencję podsumowującą działania w ramach projektu „Wspólne zarządzanie przyrodą - partycypacyjne mapowanie terenów chronionych na obszarze Natura 2000 Dolinki Jurajskie", finansowanego przez Fundację Batorego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG. Głównym celem projektu było usprawnienie uczestnictwa lokalnych społeczności w zarządzaniu obszarem Natura 2000 Dolinki Jurajskie. Cel ten przez ostatni rok był realizowany na obszarze czterech gmin: Krzeszowice, Jerzmanowice - Przeginia, Wielka Wieś i Zabierzów, poprzez prowadzenie dialogu z wykorzystaniem techniki mapowania partycypacyjnego. Na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych z Wrocławia z udziałem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która odbyła się 22 kwietnia 2016 r. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zaprezentowano wyniki projektu oraz zebrano wnioski z dyskusji na temat możliwości użycia wiedzy pozyskanej w projekcie oraz wykorzystania techniki mapowania partycypacyjnego do lepszego opracowania planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 z tego terenu i przyczynienia się do efektywniejszego wykorzystywania ich walorów przyrodniczych. Szerzej przedstawione to będzie w „Co słychać" W konferencji wziął udział prezes Józef Haduch, Barbara Morawska – Nowak i ja, Nina Mikołajczyk.

 

Wystawa, Władysław Skoczylas w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Od 13 kwietnia do 12 czerwca 2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie można oglądać wystawę prac Władysława Skoczylasa, jednego z najwybitniejszych artystów II Rzeczypospolitej.

Ekspozycja prezentuje dorobek artysty we wszystkich dziedzinach jego twórczości - obok drzeworytu obejmuje również malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę - także użytkową, tkaniny, rysunki, projekty polichromii, dokumenty i elementy warsztatu graficznego takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, szkicowniki. W sumie około 200 prac.

Przypomnienie wybranych dzieł Władysława Skoczylasa ma za zadanie zwrócić uwagę publiczności i specjalistów na tę niezwykłą osobowość świata sztuki okresu Dwudziestolecia. Władysław Skoczylas był jednym z najpopularniejszych artystów II RP, twórcą polskiej szkoły drzeworytu, ale był też pedagogiem, działaczem, organizatorem, publicystą, wysokim urzędnikiem państwowym, człowiekiem-instytucją. Owocem aktywności twórcy była pozycja, jaką zdobył polski drzeworyt w świecie, do czego przyczyniły się dwie edycje Międzynarodowej Wystawy Drzeworytów w Warszawie w 1933 i 1936 roku.

Skoczylas osiągnął już za życia wysoką pozycję w dziejach sztuki, życia artystycznego oraz w świadomości odbiorców. Wystawa przypomni współczesnym wizerunek artysty - prawdziwego patrioty, człowieka czynu i zasad, działającego mimo, a czasem wbrew wszelkim przeszkodom - „Dla Polski", w myśl hasła narodowej organizacji Związku Młodzieży Polskiej „Zet", z której się wywodził.

Artysta urodził się w Wieliczce w rodzinie od pokoleń związanej z kopalnią soli. W Muzeum Żup Krakowskich znajduje się największy zbiór prac Skoczylasa w Polsce - ponad 400 pozycji, w tym niezwykle cenny zespół ponad trzystu rysunków, obejmujących między innymi szkice i studia do popularnych później drzeworytów.

Postać wybitnego grafika przybliża katalog opracowany przez Marylę Sitkowską, zawierający reprodukcje wszystkich znanych i dostępnych dzieł artysty.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, gdzie miały miejsce jej poprzednie odsłony.


www.muzeum.wieliczka.pl

Wielkanoc 2016

Święto Zmartwychwstania Pańskiego to czas nadziei i czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa. Niech Święta Wielkanocne przyniosą radość, pokój i wzajemną życzliwość i tego życzę sympatykom i członkom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Józef Haduch, Prezes PTT

Przedpłaty na 24. tom "Pamiętnika PTT"

Na przełomie maja i czerwca br. drukowany będzie kolejny, już 24. tom "Pamiętnika PTT", by jego uroczysta premiera przypadła na X Zjazd Delegatów PTT. W tej chwili kończą się prace redakcyjne nad naszym rocznikiem, którego tematem przewodnim będą w tym roku Bałkany.
Wprowadzenie w temat Bałkanów przygotował Stjepan Jurasović, a o geologii całego półwyspu pisze prof. Jerzy Lefeld. Nie zabraknie też informacji turystycznych, które w swoich artykułach uwzględnili Szymon Baron ("Korona Bałkanów"), Wojciech Szarota ("Mniej znane góry Bałkanów") oraz Kinga i Piotr Kucharscy ("Bułgarskie impresje").
W rozdziale „Człowiek i góry” będziemy mieli okazję przeczytać trzecią część wspomnień Jerzego Sawickiego, znane przedwojennego taternika i członka honorowego PTT oraz poświęcone Wołochom, ludowi pasterskiemu przybyłemu z Bałkanów opracowanie Barbary Rosiek pt. "Tradycje pasterskie w Beskidach".
Z „Dziedzictwa”, dzięki Wojciechowi Gąsienicy-Byrcynowi dowiemy się o śpiewkach podhalańskich, w których pojawia się polowactwo, natomiast Janusz M. Ślusarczyk przybliży źródła poznania Żywiecczyzny.
W „Ocalić od zapomnienia” Jan Skłodowski przybliża nam jedną z legend Huculszczyzny oraz opisuje schronisko WKN w Rafajłowej, natomiast Józef Durden przybliża sekcje fachowe Towarzystwa Tatrzańskiego. Ten rozdział uzupełnia opracowanie Roberta Słonki na temat podżywieckich wsi, które zostały przed pół wiekiem zalane przez wody Jeziora Żywieckiego.
Z "Varii" dowiemy się co nieco o Orient Expressie, przejeżdżającym przed laty przez Bałkany oraz Słowińskim Parku Narodowych (oba teksty J. Haducha), a także przeczytamy opowiadanie aktywnego literacko członka radomskiego oddziału PTT Janusza Eksnera pt. "Ostatni wyczyn słupa".
Tom uzupełniają tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 24. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 24 – przedpłata”. Termin dokonywania przedpłat mija 30 kwietnia 2016 r.

Redakcja

40 lat Muzeum Karola Szymanowskiego - willa ,,Atma w Zakopanem”

   Willa ,,Atma" to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882 – 1937) – w 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności. W dniu 40. Urodzin ,,Atmy", w niedzielę 6 marca 2016 roku odbył się recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znajdowały się osoby związane z czterdziestoma latami działania Muzeum.

   Ukochana przez kompozytora - jak mawiał – góralska ,,chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską - także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Najbliższy koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w ,,Atmie" odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18:00, będzie to "Cracovia Trio". Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

   Od 7 marca można też oglądać w ,,Atmie" szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, autorstwa Teresy Chylińskiej (projekt merytoryczny) i Urszuli Kusek (projekt graficzny), dopełniające stała ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

    Willa ,,Atma" zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym letnikom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą ,,duszę". Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w Atmie.

   W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku ,,Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu ,,Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m. in. w multi media i nowy fortepian.

Relacja z XII Prezydium ZG PTT

 

W dniu 27. 02. 2016 roku w sobotę odbyło się XII Posiedzenie Prezydium ZG PTT, tym razem na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Na początku posiedzenia Skarbnik PTT przedstawiła aktualny stan finansów PTT oraz stan zaawansowania w zakresie opracowania sprawozdania finansowego ZG PTT, omówiono także konieczność opracowania jednolitego sprawozdania finansowego z IX kadencji dla całego PTT. Przedyskutowano sprawozdanie merytoryczne z działalności ZG i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w IX kadencji w 2013 – 2016 roku. Uzgodniono pisemne wystąpienia do Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej i utworzenia Turnickiego Parku Narodowego oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niebezpieczeństwa od quadów i motokrosów na pieszych szlakach turystycznych w górach. Poinformowano też o pozytywnych działaniach władz Zakopanego w celu poprawy stanu ekologii pod Tatrami, o które to pisemnie występowaliśmy. Omówiono aktualny stan zaawansowania w zakresie opracowania Pamiętnika PTT t.24, którego początek dystrybucji przewidziano na X Zjeździe PTT w czerwcu w Zakopanem. Ustalono wstępnie że tom 25 PPTT poświęcony będzie prof. Marianowi Smoluchowskiemu i innym wybitnym ludziom nauki związanymi jednocześnie z PTT. Omówiono kolejne działania organizacyjne w celu sprawnego przeprowadzenia X Zjazdu PTT w Zakopanem. Zapoznano wstępnie z przewidywanym programem obchodów 35-lecia reaktywowania PTT i uczestnictwie PTT w II Zjeździe Karpackim w Sanoku. Omówiono stan zaawansowania modernizacji lokalu PTT. To w skrócie najważniejsze tematy poruszone na kolejnym posiedzeniu prezydium ZG PTT.


Józef Haduch

Zakos Nr 3/236 Marzec 2016

Najnowszy, marcowy numer Zakosu rozpoczynamy od fotorelacji z balu przebierańców. Wojtek Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego kolejny raz zabierze nas na skitury w Bieszczady tym razem na Hyrlatą. Piotr Kaźmierczak w fotorelacji opisze targi turystyczne, które odbyły się pod koniec lutego w naszym mieście, zaś Włodek Janusik spotkanie kulinarne. Hania Zawadzka wspomni jak to z pisaniem do Zakosu było, a prezes Krzyś Pietruszewski przedstawi swoją górską drogę. Nina Mikołajczyk podzieli się wrażeniami z wyjazdu z oddziałem z Nowego Sącza do Hiszpanii i Portugalii. Nie zabraknie też informacji o zdobyciu Nanga Parbat zimą i otrzymaniu przez Wojtka Kurtykę Złotego Czekana. W Zakosie pojawił się również kącik wspinaczkowy. W numerze nie zabraknie także informacji o planach spotkań organizowanych przez koleżanki i kolegów z łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

POBIERZ

Natalia Golimowska

Nanga Parbat zdobyta zimą

Po raz pierwszy w historii himalaizmu udało się zimą wejść himalaistom na szczyt niezdobytego ośmiotysięcznika Nanga Parbat – 8 126 m npm. Na szczycie stanęli Alex Txikon pierwszy Hiszpan, Ali Sadpara, pierwszy Pakistańczyk i Simono Moro, który zdobył zimą czwarty ośmiotysięcznik. Tamara Lunger wycofała się tuż przed wierzchołkiem. Kilka tygodni temu szczyt atakował Adam Bielecki, ale po wypadku wycofał się. Do zdobycia zimą pozostał więc jeszcze K2 – 8611 m npm. I na pokonanie tego szczytu szykuje się polska wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, który jest zdobywcą wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Dotychczas Nangę Parbat próbowano zdobyć zimą 31 razy, w tym 6 razy Tomasz Mackiewicz. Do tego czasu najbliżej pokonania Nangi Parbat byli Polacy w 1997 roku, ale jednak 250 metrów przed szczytem Zbigniew Trzmiel zawrócił ze względu na odmrożenia. Dziesięć ośmiotysięczników zimą zdobyli Polacy w tym wspólnie z Włochami Shisha Pangma.

Podkategorie